ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Θα επιπλεύσει η σχεδία του Οδυσσέα; (STEM)
01. 03. 2018

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού βιωματικού προγράμματος “Μέσα Μεταφοράς” και σε σύνδεση με το μάθημα της Ιστορίας, υποδεχτήκαμε στη Γ' τάξη την κα Νάντια Γρηγοριάδου(STEM Academy Coordinator) για να μιλήσουμε για την έννοια της πλευστότητας και να κατασκευάσουμε δυνατά καράβια, όπως αυτά στα οποία ταξίδευε ο πολυμήχανος Οδυσσέας!

Χωριστήκαμε σε ομάδες των τριών και αφού αποφασίσαμε τι υλικά θα χρησιμοποιήσουμε, φτιάξαμε τη σχεδία μας.

Στη συνέχεια τη δοκιμάσαμε στο νερό, για να ελέγξουμε εάν επιπλέει. Στο τέλος προσθέσαμε τον ασκό του Αιόλου,από μπαλόνι και καλαμάκι, και είδαμε ποια σχεδία πλέει γρηγορότερα και γιατί.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε