ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Τελεφερίκ νέας γενιάς! (STEM)
10. 05. 2018

Στη Γ' τάξη, στο πλαίσιο του προγράμματος ‘Μέσα Μεταφοράς’, γνωρίσαμε ένα όχι και τόσο συνηθισμένο μέσο μεταφοράς: το τελεφερίκ. Στην αρχή κάναμε μια εισαγωγική συζήτηση σχετική με το τελεφερίκ ως εναέριο μέσο μεταφοράς. Με τη βοήθεια μιας παρουσίασης συζητήσαμε για το πώς εξελίχθηκαν ιστορικά, πώς λειτουργούν και ποια είναι τα θετικά και αρνητικά αποτελέσματα στη χρήση τους. Στη συνέχεια με το ζευγάρι μας κατασκευάσαμε ένα βαγόνι χρησιμοποιώντας χάρτινες συσκευασίες γάλακτος, καλαμάκια και συνδετήρες.

Βάλαμε μέσα μικροϋλικά για μεταφορά και ως επιβάτες φιγούρες μινιατούρες (π.χ. Lego ανθρωπάκια). Έπειτα βγήκαμε στην αυλή όπου δημιουργήσαμε ένα εναέριο δίκτυο μεταφοράς με τη χρήση σχοινιών και ράουλων και κινήσαμε τα τελεφερίκ μας.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε