ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Αμπέλι μου πλατύφυλλο, ήρθε η ώρα για τον τρύγο!
25. 09. 2017

Ήρθε ο καιρός για τον τρύγο! Έτσι λοιπόν, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης στο πλαίσιο του προγράμματος ‘Απόκτηση βασικής βιωματικής εμπειρίας στην ΑΓΣ’ επισκεφτήκαμε τον αμπελώνα της Σχολής για να συμμετάσχουμε στον τρύγο!

Αφού βάλαμε τις γαλότσες μας και πήραμε τα ψαλιδάκια μας, κατευθυνθήκαμε προς τον αμπελώνα, όπου μας περίμενε ο κύριος Στέργιος. Εκεί χωριστήκαμε σε ομάδες και με τη βοήθεια μαθητών του Δευτεροβάθμιου κόψαμε τα σταφύλια και τα μαζέψαμε στα τελάρα. Έπειτα κατευθυνθήκαμε στο οινοποιείο, όπου είδαμε τα βασικά μηχανήματα με τα οποία φτιάχνεται το κρασί και δοκιμάσαμε φυσικά και λίγο μούστο, που μας γλύκανε!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε