ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Πειράματα αποσύνθεσης!
19. 01. 2018

Στο πλαίσιο του καινοτόμου βιωματικού προγράμματος Ανακύκλωση-Απορρίμματα, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης έγιναν ερευνητές!

Επισκέφτηκαν τον λαχανόκηπο και έκαναν ένα πείραμα. Έθαψαν στο χώμα ένα πλαστικό μπουκάλι, έναν συνδετήρα, ένα μολύβι, μια γόμα, ένα αλουμινόχαρτο, μια πλαστική σακούλα, μια φέτα κασέρι, μια φέτα ψωμί, μια ντομάτα, ένα αχλάδι, μια μπανάνα και ένα μήλο.

Στη συνέχεια έβαλαν ταμπελάκια με τα ονόματα των αντικειμένων και τώρα θα περιμένουν μερικές βδομάδες για να ξαναπάνε να ξεθάψουν και να δουν τι αποσυντέθηκε και σε ποιο βαθμό!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε