Για πρώτη φορά σε Model of United Nations, μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη
18. 04. 2024

Στο πλαίσιο του Model of United Nations (MUN) Club μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν για πρώτη φορά σε μαθητικό συνέδριο MUN (7th ACGMUN). Πραγματοποιήθηκε στους χώρους του Pierce College της Αθήνας με θέμα "Reaching Net-Zero" και τη συμμετοχή 650 μαθητών Γυμνασίων-Λυκείων του εσωτερικού αλλά και του εξωτερικού.

Οι 14 μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη είχαν την ευκαιρία να μελετήσουν και να συζητήσουν ζητήματα διεθνούς εμβέλειας ως διπλωμάτες. Η προετοιμασία τους έγινε στη διάρκεια των εβδομαδιαίων συναντήσεων του Club MUN. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης είχαν τη χαρά να επισκεφτούν τον Ιερό Βράχο και το Μουσείο της Ακρόπολης, την Παλιά Βουλή και να παρακολουθήσουν την επιτυχημένη παράσταση του Τομ Σούλμαν "Ο Κύκλος των Χαμένων Ποιητών".