Την Παγκόσμια Ημέρα Δημοκρατίας τίμησαν οι μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη
06. 11. 2021

Βιωματική εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Δημοκρατίας παρουσίασαν οι μαθητές του δεύτερου τμήματος της Β’ τάξης του Γυμνασίου Χασιώτη. Στόχος ήταν να ευαισθητοποιήσουν τους συμμαθητές τους στις αρχές και τις αξίες της Δημοκρατίας.

Περιελάμβανε ψηφιακό παιχνίδι ερωτήσεων, σύντομη διάλεξη για τα χαρακτηριστικά της Δημοκρατίας και θεατρικό δρώμενο, στο οποίο οι μαθητές διεξήγαγαν τη δίκη του Σωκράτη στην Ηλιαία. Οι υπόλοιποι συμμαθητές, ως Αθηναϊκό κοινό, άκουσαν τα επιχειρήματα των μαθητών και των κατηγόρων του Σωκράτη και στο τέλος συμμετείχαν στην ψηφοφορία με πήλινες ψηφίδες. Ο Σωκράτης - 2.500 χρόνια μετά - αθωώθηκε πανηγυρικά!

Την Παγκόσμια Ημέρα Δημοκρατίας τίμησαν οι μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη