Διάκριση του μαθητή του ΕΠΑΛ Στέφανου Βαβλά στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Judo
09. 05. 2022

Την τρίτη θέση στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Judo κατέκτησε ο μαθητής της Γ’ τάξης του Επαγγελματικού Λυκείου Στέφανος Βαβλάς. Διεξήχθη στον Ορχομενό στις 15 Απριλίου με συμμετοχή αθλητών από όλη τη χώρα.

Ο Στέφανος Βαβλάς κατέγραψε τέσσερις νίκες και μία ήττα και κατετάγη τρίτος. «Ήταν πολύ υψηλό το επίπεδο. Υπήρχε μεγάλος και σκληρός ανταγωνισμός», είπε. Υπό την καθοδήγηση του προπονητή του, Θάνου Κασαπίδη, είχε προετοιμαστεί σκληρά. «Κάναμε προπονήσεις τέσσερις φορές την εβδομάδα, ενώ συνολικά με το judo ασχολούμαι έξι χρόνια. Μου αρέσει πολύ ως άθλημα», προσέθεσε. Παραδέχθηκε ότι δεν πρόκειται να το εγκαταλείψει ούτε ως φοιτητής, καθώς σύντομα θα συμμετάσχει στις πανελλήνιες εξετάσεις με στόχο να εισαχθεί σε γεωπονικό τριτοβάθμιο ίδρυμα.

Να σημειωθεί ότι τον χειμώνα, ο Στέφανος Βαβλάς κατέκτησε την τρίτη θέση σε διεθνή διαγωνισμό γευσιγνωσίας κρασιού!