Σε διαγωνισμό ανοικτών τεχνολογιών το Δημοτικό Σχολείο
02. 06. 2023

Με ένα σύστημα αυτόματου ποτίσματος συμμετέχουν οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου στον 5ο πανελλήνιο διαγωνισμό ανοικτών τεχνολογιών στην εκπαίδευση, τον οποίο διοργανώνει το Ίδρυμα Ωνάση.

Η αρχική ιδέα της κατασκευής προήλθε από τον λαχανόκηπο της ΣΤ’ Δημοτικού. Τα παιδιά είναι υπεύθυνα για τον κήπο τους, για την καλλιέργεια των φυτών, τη φροντίδα και το πότισμά τους. Μετά από συζήτηση προτάθηκε να κατασκευαστεί ένα σύστημα αυτόματου ποτίσματος που να ελέγχει την υγρασία του εδάφους και να ενεργοποιεί τη βρύση με τη χρήση ηλεκτροβάνας, όταν το έδαφος το απαιτεί. Αυτό θα βοηθούσε στη φροντίδα του κήπου, διότι τα φυτά θα ποτίζονται ακόμη και στην περίοδο των διακοπών που τα παιδιά δεν βρίσκονται στο σχολείο.

Οι μαθητές αιτήθηκαν στο Ίδρυμα Ωνάση τον απαραίτητο εξοπλισμό και σε λίγες μέρες, τον είχαν στα χέρια τους. Χρειάστηκαν ορισμένες μέρες εντατικής δουλειάς μέχρι να ολοκληρώσουν το πρότζεκτ τους, να τσεκάρουν ότι λειτουργεί σωστά, να το τοποθετήσουν στον λαχανόκηπο και να στείλουν το σχετικό βίντεο στον διαγωνισμό