Επαναλειτουργία της Σχολής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης
18. 05. 2020

Από τη Δευτέρα 18 Μαΐου, η Σχολή Επαγγελματικής Εκπαίδευσης της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής επέστρεψε στην κανονικότητα με την επανέναρξη των βιωματικών μαθημάτων στο Ι.ΙΕΚ και το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης για τα σεμινάρια των ενηλίκων.

Η Διεύθυνση της Σχολής προσάρμοσε στα νέα δεδομένα την εκπαιδευτική διαδικασία και τηρώντας πιστά τις οδηγίες των αρμόδιων υπουργείων Παιδείας και Υγείας προχώρησε στην προβλεπόμενη διαρρύθμιση των αιθουσών διδασκαλίας και την ανάληψη των αναγκαίων μέτρων για την προστασία της υγείας των σπουδαστών-ωφελουμένων και του εκπαιδευτικού προσωπικού.

Υπενθυμίζεται ότι η Σχολή Επαγγελματικής Εκπαίδευσης προσφέρει ένα ευρύ φάσμα προγραμμάτων εκπαίδευσης, κατάρτισης και πληροφόρησης σε μαθητές του Επαγγελματικού Λυκείου και σε ενήλικες (Ι.ΙΕΚ και βιωματικά σεμινάρια ενηλίκων).  Ακολουθώντας τις αρχές και το πνεύμα του ιδρύματος στην βιωματική εκπαίδευση, στοχεύει στην ανάπτυξη επιχειρηματικής παιδείας, την ανάδειξη επιχειρηματικών ιδεών και τη βελτίωση των δεξιοτήτων που σχετίζονται με την παραγωγή, δικτύωση και εξωστρέφεια για την ανάπτυξη συνεργασιών με επιχειρήσεις του αγροδιατροφικού τομέα.