Βιοοικονομία και κυκλική οικονομία στο επίκεντρο του προγράμματος Career and Learning Academy του Γυμνασίου Χασιώτη
19. 10. 2020

Οι μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή, στο πλαίσιο του προγράμματος Career and Learning Academy, αποκτούν τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες για να επιλέξουν επαγγελματικούς δρόμους που τους ταιριάζουν. Παράλληλα, συμμετέχουν σε project που σχετίζονται με την καθημερινή ζωή και ειδικότερα με τον κόσμο της εργασίας και των επιχειρήσεων.

Το project αυτής της περιόδου επικεντρώνεται στη βιοοικονομία και την κυκλική οικονομία και βασίζεται στο βραβευμένο σχέδιο μαθήματος με τίτλο “Don’t waste your waste! – Raising bioeconomy awareness” των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου (Όλγα Γρηγοριάδου, Ελένη Βουκλουτζή). Οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου παρασκευάζουν το δικό τους απορρυπαντικό από φυσικά υλικά και ενημερώνονται σχετικά με τον τομέα της βιοοικονομίας, τα επαγγέλματα και τις συναφείς επιχειρήσεις.

Την Πέμπτη 15 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη των εκπροσώπων κοινωνικής συνεταιριστικής επιχείρησης "Staramaki", η οποία παρασκευάζει καλαμάκια και αναδευτήρες από σιτάρι. Τα παιδιά ενημερώθηκαν σχετικά με το όραμα και την υλοποίηση της ιδέας του πρωτότυπου προϊόντος, καθώς και τις αρχές κοινωνικής, ανταλλακτικής και κυκλικής βιοοικονομίας του εγχειρήματος.

Το πρόγραμμα Career and Learning Academy θα συνεχιστεί κατά τη διάρκεια του έτους με πλήθος παρόμοιων δράσεων που έχουν ως στόχο να φέρουν σε επαφή και να κεντρίσουν το ενδιαφέρον των μαθητών για διάφορες επαγγελματικές σταδιοδρομίες.