Πρωτότυπα εκπαιδευτικά projects στο Δημοτικό Σχολείο
12. 10. 2018

Ένα ευχάριστο και ταυτόχρονα παραγωγικό διήμερο είχαν την ευκαιρία να βιώσουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού στις 11 και 12 Οκτωβρίου, οπότε και υλοποιήθηκαν τα διήμερα projects για κάθε τάξη. Μέσα σε ένα κλίμα χαράς και δημιουργικότητας, οι τάξεις μετατράπηκαν σε πραγματικά εργαστήρια παραγωγής ιδεών που κατά τη διάρκεια του διημέρου μετουσιώθηκαν σε πρωτότυπα εκπαιδευτικά προϊόντα: μετεωρολογικούς σταθμούς και πάρκα δεινοσαύρων, μαρμελάδες και μυρμηγκοφωλιές, επιτραπέζια παιχνίδια και βιβλία μυθολογίας, κυψέλες μέλισσας και δωμάτια απόδρασης, πρωτότυπες παρουσιάσεις και εφημερίδες τοίχου.

Οι μαθητές σε ρόλο ερευνητών και οι εκπαιδευτικοί σε ρόλο συντονιστών έκαναν για άλλη μια φορά πράξη τη βιωματική μάθηση υλοποιώντας την καινοτόμο μέθοδο project από το στάδιο της επιλογής του θέματος με βάση τα ενδιαφέροντα των μαθητών/τριών κάθε τμήματος, μέχρι τον τελικό αναστοχασμό. Τα παιδιά μάθαιναν με χαρά εκπλήσσοντας τους δασκάλους με την αυταπάρνηση, την εφευρετικότητα και την πρωτοτυπία τους. Και κάπως έτσι πέρασε ένα διήμερο, όπου μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς είχαν την ευκαιρία να δουν το σχολείο αλλιώς: σαν έναν χώρο που τα παιδιά χαίρονται να ερευνούν, να μαθαίνουν και να δημιουργούν.

Τα θέματα με τα οποία ασχολήθηκαν τα τμήματα του Δημοτικού ήταν:

Α1: Ο Καιρός
Α2: Οι Δεινόσαυροι
Β1: Τα φρούτα του φθινοπώρου
Β2: Τα μυρμήγκια
Γ1:  Επιτραπέζια παιχνίδια
Γ2: Οι 12 θεοί του Ολύμπου
Δ1: Οι μέλισσες
Δ2: Δωμάτιο απόδρασης
Ε1 – Ε2: Έρευνα για την προετοιμασία της γιορτής της 28ης Οκτωβρίου από τα παιδιά
ΣΤ: Εφημερίδα

Να σημειωθεί ότι το project της Ε' τάξης παρουσιάστηκε στη σχολική εκδήλωση για την επέτειο του "ΟΧΙ". Οι μαθητές παρουσίασαν ιδιαίτερες πτυχές του ελληνοϊταλικού πολέμου, της περιόδου της Κατοχής, των τεχνών της εποχής και συνέδεσαν το χθες με το σήμερα δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα στην ιστορία της Θεσσαλονίκης.

Πρωτότυπα εκπαιδευτικά projects στο Δημοτικό Σχολείο