Δράσεις και club αγγλικών στην προσχολική εκπαίδευση
10. 10. 2018

Συνεχίζονται και την τρέχουσα σχολική χρονιά οι δράσεις στην προσχολική εκπαίδευση. Μάλιστα, στο Νηπιαγωγείο ξεκίνησε το BUMBLEBEES CLUB με στόχο την εξάσκηση των αγγλικών μέσω της ψυχαγωγίας με οργανωμένα παιχνίδια, κατασκευές και πολλή μουσική. Τα παιδιά καλούνται να εξερευνήσουν διάφορες πτυχές γύρω από τους μύθους του Αισώπου σε κόμικς, όπως τους έχει εκδώσει ο Τάσος Αποστολίδης (τέως Αντιπρόεδρος και Διευθυντής του Δευτεροβάθμιου Προγράμματος της Σχολής). Για παράδειγμα, θα μάθουν για τις μέλισσες και θα εντοπίσουν τα μελίσσια στο campus, θα συναγωνιστούν με τη χελώνα, θα καλέσουν σε δείπνο μια αλεπού τηρώντας το savoir vivre, θα ακολουθήσουν ίχνη ζώων, θα δουν πίνακες του Wenceslaus Hollar ή της Ages Miller Parker και φυσικά θα ακούσουν ζωντανά το γιουκαλίλι, την κιθάρα, και το φλάουτο. Το club συντονίζει η κα Άννα Ζήκου, δασκάλα Αγγλικών του Δημοτικού με τη συνεργασία των Abigail Lehner και Billy Weber, φετινών fellows.

Στο μεταξύ, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που υλοποιούνται στα τμήματα του Παιδικού Σταθμού και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Γιορτής Ηλικιωμένων τη Δευτέρα 1 Οκτωβρίου, για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, οι μαθητές των τμημάτων Μπουμπουκάκια 1 και Μπουμπουκάκια 2 υποδέχτηκαν τους παππούδες τους και συμμετείχαν σε φιλαναγνωστικές και διαδραστικές δραστηριότητες σε συνεργασία με τη Βιβλιοθήκη «Δημήτρης και Αλίκη Περρωτή» της Σχολής. Με αφορμή το βιβλίο «Ο παππούς μου έχει φίλο ένα γίγαντα» των εκδόσεων “Μικρή Σελήνη”, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ψυχαγωγηθούν και να απολαύσουν την ανάγνωση του παραμυθιού από τη δασκάλα της τάξης, έχοντας μαζί τους τη γιαγιά ή/και τον παππού τους.

Στον Παιδικό Σταθμό αλλά και το Νηπιαγωγείο συνεχίζονται τα εξαιρετικά πετυχημένα προγράμματα της φιλαναγνωσίας, της υγιεινής διατροφής και της κοινωνικοσυναισθηματικής αγωγής. Στο Νηπιαγωγείο, στις 4 Οκτωβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ζώων, τα παιδιά έφεραν στο σχολείο τα κατοικίδια τους και αντάλλαξαν εμπειρίες.

Δράσεις και club αγγλικών στην προσχολική εκπαίδευση