Βράβευση μαθήτριας του ΓΕΛ, από το Ίδρυμα «Ελευθέριος Βενιζέλος»
08. 04. 2024

Η μαθήτρια της Γ’ τάξης του ΓΕΛ, Βασιλική Τάσιου, κέρδισε το δεύτερο βραβείο στον πανελλήνιο διαγωνισμό συγγραφής ιστορικού δοκιμίου που προκήρυξε το Εθνικό Ίδρυμα ερευνών και μελετών "Ελευθέριος Βενιζέλος". Η βράβευση έγινε σε ειδική τελετή στο Ίδρυμα στα Χανιά, όπου προσκλήθηκαν η μαθήτρια και η φιλόλογος του σχολείου, Αγγελική Κώστα, η οποία τη συμβούλεψε και την καθοδήγησε στη συγγραφή του δοκιμίου. Το έπαθλο για τη μαθήτρια ήταν επιταγή 1.000 ευρώ, ενώ το Ίδρυμα της δώρισε βιβλία για τη ζωή και το έργο του Βενιζέλου. Την επόμενη μέρα παρευρέθηκαν, κατόπιν προσκλήσεως του Ιδρύματος, στο πολιτικό μνημόσυνο του Ελευθέριου Βενιζέλου που τελέστηκε στο Ακρωτήρι Χανίων.