Συμμετοχή στελέχους του SPMO στο διεθνές Forum Datagri Σαραγόσας
20. 11. 2019

Την αξιοποίηση της ψηφιακής τεχνολογίας στην κτηνοτροφία παρουσίασε στο διεθνές Forum Datagri στη Σαραγόσα της Ισπανίας, το στέλεχος του Γραφείου Διαχείρισης Στρατηγικών Έργων της ΑΓΣ, Δρ. Ευδοκία Κρυσταλλίδου.

Η δράση, η οποία παρουσιάστηκε ως καλή πρακτική, αφορούσε τη διαχείριση αλλά και την ιχνηλασιμότητα βοοειδών ελευθέρας βοσκής της σπάνιας βραχυκερατικής φυλής και της ελληνικής κόκκινης φυλής που εκτρέφονται στα  ορεινά της Ροδόπης. Η εκτροφή των ζώων μέχρι το σφαγείο υποστηρίζεται από τεχνολογία Digitanimal με κολάρα IoT (Internet of Things) που επιτρέπει εξ’ αποστάσεως παρακολούθηση σε πραγματικό χρόνο και διαχείριση ζώων μέσω cloud. Το στίγμα και η ταυτότητα των ζώων αποτυπώνεται σε google earth και είναι διαθέσιμο στον κτηνοτρόφο αλλά και στους τελικούς καταναλωτές.

Συμμετοχή στελέχους του SPMO στο διεθνές Forum Datagri Σαραγόσας