Στις Πρώτες Βοήθειες εκπαιδεύτηκαν μαθητές των Λυκείων
20. 11. 2023

Στην παροχή Πρώτων Βοηθειών, εκπαιδεύτηκαν για δεύτερη χρονιά, οι μαθητές του Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου. Η δράση πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 18 και 19 Νοεμβρίου και οργανώθηκε από το πρόγραμμα Arcadiaτης Σχολής σε συνεργασία με τις διευθύνσεις των δύο σχολείων και την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης. Κατά τη διάρκειά της, συνολικά 75 μαθητές εκπαιδεύτηκαν και έλαβαν την ευρωπαϊκή πιστοποίηση στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (CPR/ΚΑΡΠΑ), τη χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή, την αντιμετώπιση πνιγμονής και τη θέση ανάνηψης.