Ελληνική γεωργία στην ψηφιακή εποχή. Οι προκλήσεις της νέας ΚΑΠ
26. 03. 2019

Στο πλαίσιο της ευρύτερης συζήτησης για το μέλλον και τις προοπτικές της ελληνικής γεωργίας, το Γραφείο Διαχείρισης Στρατηγικών Προγραμμάτων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, η EurActiv Ελλάδας και ο Σύνδεσμος Εταιριών Πληροφορικής Βορείου Ελλάδας διοργάνωσαν εκδήλωση στις 26 Μαρτίου 2019 με θέμα την ελληνική γεωργία στην ψηφιακή εποχή και τις προκλήσεις της νέας ΚΑΠ.

Στόχος της εκδήλωσης ήταν να αναδειχθούν οι ευκαιρίες αλλά και τα προβλήματα από την εισαγωγή των νέων τεχνολογιών όχι μόνο στην έρευνα αλλά και μαζικά πλέον στην αγροτική παραγωγή. Κατά τη διάρκεια των εργασιών της, εκπρόσωποι του υπουργείου Ψηφιακής Πολιτικής, της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, αγροτικών συνεταιρισμών, του ΣΕΠΒΕ και της Αμερικανικής Σχολής παρουσίασαν τις τελευταίες εξελίξεις στο θέμα, ανέλυσαν τον ευρωπαϊκό ανταγωνισμό και παρουσίασαν τις προτάσεις των Ελλήνων αγροτών και των ελληνικών εταιριών. Όλοι τους υπογράμμισαν ότι η δυναμική της ελληνικής γεωργίας στη διαδικασία μετάβασης προς τη ψηφιοποίηση αποτελεί μείζον ζήτημα για την ενσωμάτωση τους σε ένα νέο ευρωπαϊκό μοντέλο που θα θέτει σε πρώτο πλάνο τον γεωργό και τη σχέση του με τη γη και το περιβάλλον. Όπως είπαν, στην ευρύτερη συζήτηση για το μέλλον της Ευρώπης, ο ρόλος της γεωργίας αναβαθμίζεται συνεχώς, και η ψηφιοποίηση αναδεικνύεται σταδιακά σε μείζονα ευρωπαϊκή πολιτική με ξεχωριστό ρόλο μέσα στη ΚΑΠ. Η τεχνολογία και οι νέες εφαρμογές στη γεωργική παραγωγή αναγνωρίζονται ως ο βασικός πυρήνας παρέμβασης για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των πολιτών και για το λόγο αυτό περισσότεροι ευρωπαϊκοί πόροι κατευθύνονται προς αυτές.

Εισήγηση πραγματοποίησαν ο γγ Ψηφιακής Πολιτικής Στέλιος Ράλλης, η αντιπεριφερειάρχης Αγροτικής Οικονομίας Γερακίνα Μπισμπινά, ο πρόεδρος του ΣΕΠΒΕ Κωστής Καγγελίδης, το μέλος του ΔΣ Νέας ΠΑΣΕΓΕΣ Θεόδωρος Παπακωνσταντίνου και το στέλεχος του Γραφείου Διαχείρισης Στρατηγικών Προγραμμάτων Δρ. Ηλίας Κάλφας.

Ελληνική γεωργία στην ψηφιακή εποχή. Οι προκλήσεις της νέας ΚΑΠ