Συμμετοχή της Σχολής στο περίπτερο των Η.Π.Α. στην 83η ΔΕΘ
17. 09. 2018

Το stand της Σχολής, το οποίο βρισκόταν στο περίπτερο των Η.Π.Α. της 83ης ΔΕΘ, επισκέφτηκαν πολλοί Αμερικανοί και Έλληνες αξιωματούχοι. Το Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου, το επισκέφτηκε ο πρόεδρος της ΝΔ κ. Κυριάκος Μητσοτάκης, τον οποίο υποδέχθηκαν ο πρόεδρος της Σχολής Δρ. Πάνος Κανέλλης και ο Dean της Σχολής Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων του Perrotis College, Δρ. Αθανάσιος Τσαυτάρης. Ο κ. Μητσοτάκης δοκίμασε το κρασί του εκπαιδευτικού αμπελώνα, γεύτηκε το ημίσκληρο τυρί, ενημερώθηκε για τα εκπαιδευτικά προγράμματα και αποχώρησε με δώρο μία μπλούζα που απεικόνιζε τη μασκότ της Σχολής. Λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Δρ. Κανέλλης είχε υποδεχθεί τη βουλευτή της ΝΔ και πρώην υπουργό Ντόρα Μπακογιάννη και τον βουλευτή Α’ Θεσσαλονίκης της ΝΔ, Κώστα Γκιουλέκα.

Κατά τη διάρκεια της λειτουργίας της ΔΕΘ, το stand επισκέφτηκαν ακόμη ο Πρέσβης των Η.Π.Α. στην Αθήνα κ. Geoffrey R. Pyatt, ο νέος Πρόξενος των Η.Π.Α. στη Θεσσαλονίκη κ. Gregory W. Pfleger, Jr, οι οποίοι συνοδεύονταν από τον Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Απόστολο Τζιτζικώστα, η Assistant Secretary of the Educational and Cultural Affairs κα. Marie Royce, την οποία υποδέχθηκε και ξενάγησε ο Dean των προπτυχιακών προγραμμάτων του Perrotis College, Δρ. Κωνσταντίνος Ρότσιος και ο γερουσιαστής από το Wisconsin, Ron Johnson.

Να σημειωθεί ότι η Σχολή είχε φέτος τριπλή παρουσία στην 83η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης. Τα στελέχη της ενημέρωναν τους επισκέπτες για τα εκπαιδευτικά προγράμματα, τα προϊόντα του εκπαιδευτικού αγροκτήματος, τα σεμινάρια ενηλίκων και γενικότερα για όλες τις υπηρεσίες που παρέχει. Στον ίδιο χώρο, στελέχη του Perrotis College ενημέρωναν για τα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά του προγράμματα.

Ταυτόχρονα, η Αμερικανική Γεωργική Σχολή και το Perrotis College συμμετείχαν και στο σταντ της Ένωσης των Αμερικανικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων στην Ελλάδα. Η τρίτη συμμετοχή ήταν μέσω του Γραφείου Διαχείρισης Στρατηγικών Προγραμμάτων της στο σταντ του προγράμματος «Νέα Γεωργία για τη Νέα Γενιά», το οποίο χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και υλοποιείται από το Rutgers University, τη Σχολή και το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Τέλος, στο πλαίσιο της παρουσίας της Σχολής στην 83η ΔΕΘ, ο Δρ. Πάνος Κανέλλης ήταν καλεσμένος σε εκπομπή της TV100, η οποία μεταδίδονταν μέσα από τις εγκαταστάσεις της ΔΕΘ-Helexpo. Δείτε το σχετικό βίντεο παρακάτω:

Συμμετοχή της Σχολής στο περίπτερο των Η.Π.Α. στην 83η ΔΕΘ