Οι επιτυχίες στο διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών EUSO 2019 συνεχίζονται!
26. 01. 2019

Η ομάδα του γενικού λυκείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής αποτελούμενη από τις μαθήτριες της Β λυκείου: Ευαγγελία Βουδούρη, Ιωάννα Κωνσταντινίδου και Στέλλα Σαπαντζή κατέλαβε την 3η θέση στον Πανελλήνιο διαγωνισμό EUSO 2019 (Βόρειας Ελλάδας) που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2019 στις Σέρρες. Ο διαγωνισμός πειραμάτων στα μαθήματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας EUSO διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ) με σκοπό την επιλογή των ομάδων που θα μας εκπροσωπήσουν στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό, που φέτος θα πραγματοποιηθεί στη Λισαβώνα της Πορτογαλίας.

Οι μαθητές της Σχολής, ως αποτέλεσμα της τρίτης θέσης που κατέλαβαν στο διαγωνισμό, κέρδισαν επίσης τη δωρεάν συμμετοχή τους στο 2ο Θερινό Σχολείο Φυσικών Επιστημών που διοργανώνει στα τέλη του Ιουνίου η ΠΑΝΕΚΦΕ στην Αθήνα με χορηγό τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ.

Οι επιτυχίες στο διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών EUSO 2019 συνεχίζονται!