Φιλανθρωπικές εκδηλώσεις BBQ σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα
14. 10. 2018

Μεγάλη επιτυχία σημείωσαν οι δύο φιλανθρωπικές εκδηλώσεις BBQ που πραγματοποιήθηκαν σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα για την ενίσχυση του Προγράμματος Υποτροφιών.

Η αρχή έγινε την Κυριακή 7 Οκτωβρίου στο Αγρόκτημα της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Παραδοσιακά, το “Mπάρμπεκιου στο Αγρόκτημα» είναι η πρώτη φιλανθρωπική εκδήλωση της ακαδημαϊκής χρονιάς και διοργανώνεται από το Σύλλογο Φίλων της Σχολής. Πραγματοποιήθηκε στο δασάκι του campus και οι εκατοντάδες συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν παραδοσιακό αμερικάνικο μπάρμπεκιου σε καταπράσινο περιβάλλον, να διασκεδάσουν με country χορούς και Line Dancing μαζί με το χορευτικό συγκρότημα των μαθητών και να επισκεφτούν το πρατήριο προϊόντων. Επίσης, η Εθελοντική Ομάδα Κυριών και τα εκπαιδευτικά στελέχη της Σχολής είχαν προετοιμάσει ενδιαφέρουσες δραστηριότητες (εκπαιδευτικά και κινητικά παιχνίδια) για τα παιδιά.

Μία εβδομάδα αργότερα, την Κυριακή 14 Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα το Country & Western Μπάρμπεκιου. Η εξίσου επιτυχημένη φιλανθρωπική εκδήλωση, την οποία διοργάνωσε η ομάδα της Αθήνας του Συλλόγου Φίλων της Σχολής, έλαβε χώρα στις εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Αθηνών (Athens Tennis Club). Οι συμμετέχοντες απόλαυσαν ζωντανή country μουσική και γεύτηκαν αυθεντικό μπάρμπεκιου μενού.

Τα έσοδα και των δύο φιλανθρωπικών εκδηλώσεων θα διατεθούν για την ενίσχυση του Προγράμματος Υποτροφιών των μαθητών και σπουδαστών και άλλων εκπαιδευτικών σκοπών της Σχολής και του Perrotis College.

Ο Σύλλογος Φίλων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής αποτελείται από ηγέτες του επιχειρηματικού, φιλανθρωπικού και κοινωνικού κύκλου της Ελλάδας, οι οποίοι προσφέρουν εθελοντικά το χρόνο, το ενδιαφέρον και τις γνώσεις τους ώστε να προάγουν την αποστολή της Σχολής. Διοργανώνει φιλανθρωπικές εκδηλώσεις οι οποίες αποσπούν μεγάλο ενδιαφέρον και συμμετοχή, φέρνουν κοντά στη Σχολή την κοινωνία της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης και αποφέρουν σημαντικά έσοδα στο Πρόγραμμα Υποτροφιών και τους άλλους εκπαιδευτικούς σκοπούς της Σχολής.

Φιλανθρωπικές εκδηλώσεις BBQ σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα