Κτηνοτρόφος του 2018, απόφοιτος του ΕΠΑΛ
30. 01. 2018

Ο Νίκος Ζιώζιας, ο οποίος είναι και ιδρυτικό στέλεχος και µέλος του Συνεταιρισµού Αιγοπροβατοτρόφων Ελασσόνας «Γάλα Ελλάς», βραβεύτηκε ως ο καλύτερος κτηνοτρόφος 2018 από την εφημερίδα Agrenda, σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 20 Ιανουαρίου σε ξενοδοχείο της Λάρισας.

Αποφοίτησε από το Επαγγελματικό Λύκειο της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής το 1999. Συνέχισε στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και μετά την ολοκλήρωση των σπουδών, επέστρεψε στην οικογένειά του στην Ανάληψη Ελασσόνας, όπου το 2005 έγινε Νέος Αγρότης και έφτιαξε το στάβλο του εντασσόμενος στα Σχέδια Βελτίωσης το 2007. Σήμερα, ο 35χρονος Νίκος Ζιώζιας διαθέτει 1.000 πρόβατα, σύγχρονο στάβλο, αρµεκτήριο και σιλό 130 τόνων για τα δημητριακά. Εφαρμόζει ηλεκτρονική σήμανση και ηλεκτρονική γαλακτοµέτρηση για κάθε ζώο ξεχωριστά, ενώ η παραγωγή γάλακτος είναι 300 τόνοι το χρόνο.

Δείτε το σχετικό βίντεο εδώ.

Κτηνοτρόφος του 2018, απόφοιτος του ΕΠΑΛ