Ονειρεμένο το χιονισμένο campus της Σχολής
03. 01. 2019

Η πυκνή χιονόπτωση της Παρασκευής 4 Ιανουαρίου, που "έφερε" μαζί της η κακοκαιρία με το όνομα "Σοφία", μετέτρεψε σε ένα παραμυθένιο τοπίο τις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Ένα λευκό πέπλο κάλυψε κάθε σπιθαμή του campus δημιουργώντας ειδυλλιακές εικόνες, βγαλμένες από μία άλλη εποχή.

Τα πανύψηλα κυπαρίσσια, τα πεύκα, τα ελαιόδεντρα, το αγρόκτημα, τα σχολεία και τα υπόλοιπα κτίρια καλύφθηκαν από χιόνι. Έκδηλη ήταν η χαρά μικρών και μεγάλων, καθώς δεν είναι συχνό φαινόμενο τέτοια χιονόπτωση. Τα στελέχη των αρμόδιων τμημάτων της Σχολής κινήθηκαν γρήγορα και αποτελεσματικά μειώνοντας στο ελάχιστο τα όποια προβλήματα ήταν αναμενόμενο να εμφανιστούν από το ακραίο καιρικό φαινόμενο.

Πέντε μέρες αργότερα, το σκηνικό επαναλήφθηκε. Η πυκνή -αλλά σύντομη- χιονόπτωση της "Υπάτιας", ήρθε να καλύψει όσα χιόνια της προηγούμενης κακοκαιρίας είχαν προλάβει να λιώσουν.

Ονειρεμένο το χιονισμένο campus της Σχολής