Βιβλία ασκήσεων για το Δημοτικό από μαθητές της Γ’ Λυκείου της ΑΓΣ
22. 09. 2020

Μετά τη δημιουργία του εκπαιδευτικού website Edu4kids από τους μαθητές των Λυκείων ΑΓΣ Κωνσταντίνο Ανδριώτη και Ντανιέλ Κοτόρρι, η ομάδα - με την προσθήκη του μαθητή Δημήτρη Γραικού - προχώρησε το εγχείρημά της ένα βήμα πιο πέρα. Βλέποντας την ανταπόκριση και τα θετικά σχόλια της online εκπαιδευτικής κοινότητας και θέλοντας να προσφέρουν ακόμη μεγαλύτερη βοήθεια σε μικρότερης ηλικίας μαθητές, προχώρησαν στην έκδοση βιβλίων με ασκήσεις αλλά και παιχνίδια για όλες τις τάξεις του Δημοτικού! Μέσα σε ενάμιση μόλις μήνα το καλοκαίρι που μας πέρασε, οι τρεις μαθητές ανέλαβαν εξ ολοκλήρου το φιλόδοξο εγχείρημα: από τη συλλογή εκπαιδευτικού υλικού την οργάνωση και το στήσιμο μέχρι τον εικαστικό σχεδιασμό του βιβλίου. Ο Δημήτρης Γραικός ανέλαβε την υλοποίηση του βιβλίου για την Α’ και Β’ τάξη του Δημοτικού, ο  Κωνσταντίνος Ανδριώτης το βιβλίο για την Γ’ και Δ’ τάξη και ο Ντανιέλ Κοτόρρι το βιβλίο για τις δύο τελευταίες τάξεις του Δημοτικού.

Τα πρώτα αντίτυπα έχουν ήδη κυκλοφορήσει! Αν ενδιαφέρεστε να δείτε τις δράσεις τους ακολουθήστε τους στο Instagram στο @edu4.kids.

Βιβλία ασκήσεων για το Δημοτικό από μαθητές της Γ’ Λυκείου της ΑΓΣ