Συγκομιδή ελιάς στο πλαίσιο του Enviro-Science για τους μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη
07. 11. 2019

Στο πλαίσιο του προγράμματος Enviro-Science, oι μαθητές της Α' τάξης του Γυμνασίου Χασιώτη πήραν μέρος στο μάζεμα της ελιάς στο εκπαιδευτικό αγρόκτημα της ΑΓΣ. Η συγκομιδή της ελιάς αρχίζει από τα τέλη Σεπτεμβρίου και διαρκεί μέχρι μέσα Δεκεμβρίου ανάλογα με την περιοχή, την ποικιλία και την επιθυμητή ωριμότητα. Παραδοσιακά, η συλλογή ελιών γίνεται με το χέρι.

Η ενασχόληση των παιδιών με δραστηριότητες στη φύση έχει πολλαπλά οφέλη, καθώς επηρεάζει θετικά το μυαλό, το σώμα και την ψυχή τους. Το φυσικό περιβάλλον της Σχολής αποτελεί έναν «ζωντανό» χώρο μάθησης, ο οποίος δίνει τη δυνατότητα συμμετοχής των μαθητών σε βιωματικές δραστηριότητες που συνδυάζουν τις Φυσικές Επιστήμες με το περιβάλλον. Το πρόγραμμα βιωματικής περιβαλλοντικής εκπαίδευσης αποτελεί μέρος του υποχρεωτικού προγράμματος σπουδών και πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια μίας ή δύο διδακτικών ωρών κάθε εβδομάδα. Οι μαθητές μαθαίνουν για τους μύκητες στον θάλαμο παραγωγής μανιταριών, κατανοούν τη διαδικασία της παστερίωσης στα εργαστήρια φυσικών επιστημών του γαλακτοκομείου, μελετούν τη φυσιολογία των φυτών χρησιμοποιώντας μικροσκόπια, ενώ κατανοούν ότι τα οξέα, οι βάσεις και τα άλατα αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του οργανισμού, παρακολουθώντας τον βιολογικό κύκλο που ξεκινάει στον αμπελώνα και καταλήγει στο κρασί. Επίσης, ενημερώνονται για τη σωστή και υγιεινή διατροφή, ενώ συμμετέχουν σε δράσεις ανακύκλωσης και προστασίας του περιβάλλοντος.