Τέχνη και επιστήμη για το περιβάλλον στο Γυμνάσιο Χασιώτη
15. 11. 2019

«Γέφυρες» από… σκουπίδια κατασκεύασαν οι μαθητές της Α’ τάξης του Γυμνασίου Χασιώτη στο εργαστήριο εικαστικών του σχολείου. Επιστράτευσαν τη φαντασία τους, προτείνοντας ένα όμορφο και κυρίως ανακυκλώσιμο τρόπο προστασίας του περιβάλλοντος. Η πρότασή τους υιοθέτησε τη διεθνή –πια- πρακτική για μείωση των ποσοτήτων απορριμμάτων δημιουργώντας παράλληλα αντικείμενα τέχνης ή χρηστικά αντικείμενα από ανακυκλώσιμα σκουπίδια.

Το project έγινε στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος EnviroScience και του Innovation Summit 2019-2020, το οποίο διοργάνωσε η ΑΓΣ και στο οποίο συμμετείχαν επίσης μαθητές του American Community School of Athens και του σχολείου Hisar Okulları από την Κωνσταντινούπολη.

Τέχνη και επιστήμη για το περιβάλλον στο Γυμνάσιο Χασιώτη