Παρουσίαση του προγράμματος InoFA σε εκπομπή της ΕΤ3
09. 04. 2021

Ο συνεργατικός σχηματισμός (cluster) καινοτομίας InoFA (Internet of Food Alliance), παρουσιάστηκε σε ρεπορτάζ της εκπομπής Ο3. Το cluster αποτελεί την προσπάθεια να διασυνδεθούν όλοι οι κρίκοι της αγροδιατροφικής αλυσίδας και όσοι παρέχουν υλικά και υπηρεσίες σε αυτή κάτω από μία κοινή ομπρέλα, η οποία βασίζεται στην υψηλή τεχνολογία και το Internet of Things.

Σκοπός του cluster, τον συντονισμό του οποίου έχει η Αμερικανική Γεωργική Σχολή ως φορέας αρωγός, είναι να δημιουργήσει συνέργειες μεταξύ των συμμετεχόντων και της κοινωνίας ώστε να αναπτυχθούν νέα ψηφιακά προϊόντα και υπηρεσίες που θα οδηγήσουν στη βελτίωση των εφαρμοζόμενων διαδικασιών εκ μέρους όλων των κρίκων της εφοδιαστικής αλυσίδας.