Εορτασμός της εθνικής επετείου από την εκπαιδευτική κοινότητα της ΑΓΣ, με τη λήψη όλων των απαραίτητων μέτρων προστασίας
27. 10. 2020

Κάτω από το πρίσμα των περιοριστικών μέτρων εξάπλωσης της πανδημίας πραγματοποιήθηκαν φέτος οι εορταστικές εκδηλώσεις στα σχολεία της ΑΓΣ για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Στο Δημοτικό, μαθητές της Ε’ τάξης έγιναν επιβάτες για μία ημέρα "στο τρένο της μνήμης" και κλήθηκαν να απαντήσουν σε μικρές αποστολές που τους ανέθεσαν οι εκπαιδευτικοί τους. Η σκηνή της αίθουσας πολλαπλών χρήσεων μετατράπηκε σε ένα ερευνητικό εργαστήριο, όπου τα παιδιά αναζήτησαν πηγές, κατέγραψαν πληροφορίες, πήραν συνεντεύξεις και παρουσίασαν το αποτέλεσμα της εργασίας τους, όπως άλλωστε ταιριάζει σε ένα βιωματικό σχολείο. Μίλησαν για διαχρονικές αξίες και αναφέρθηκαν σε ηρωικές στιγμές και πράξεις εκείνων των καιρών.

Στο Γυμνάσιο Χασιώτη, το Γενικό Λύκειο και το Επαγγελματικό Λύκειο, οι μαθητές τίμησαν την εθνική επέτειο με λιτό τρόπο μέσα στις σχολικές αίθουσες με προβολή ιστορικών ντοκιμαντέρ και ομιλίες σχετικές με την 28η Οκτωβρίου.