Ημέρα αφιερωμένη στη μνήμη του ιδρυτή της Σχολής, Dr. John Henry House
26. 05. 2021

Για μία ακόμη χρονιά, η Αμερικανική Γεωργική Σχολή τίμησε τον ιδρυτή της, Dr. John Henry House, με υβριδική τελετή που πραγματοποιήθηκε μία μέρα πριν την επέτειο γενεθλίων του.

Συγκεκριμένα, το πρωινό της Παρασκευής 28 Μαΐου, μαθητές και προσωπικό της Σχολής συμμετείχαν σε διαδικτυακή εκδήλωση, όπου έγινε ιδιαίτερη αναφορά στην ιστορία, την πορεία και την προσφορά του αείμνηστου ιδρυτή. Στο πλαίσιο της,  προβλήθηκε συγκινητικό βίντεο με την προσωπική διαδρομή του αείμνηστου προέδρου και ακούστηκε ο ύμνος της Σχολής ο οποίος είχε ηχογραφηθεί τη δεκαετία του '50.

Στις 11.30, πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφάνου στην προτομή του John Henry House, στο πάρκο του James Hall. Εκπροσωπήθηκαν η Διοίκηση της Σχολής, καθώς και όλες οι εκπαιδευτικές βαθμίδες με έναν μαθητή, μία μαθήτρια κι έναν εκπαιδευτικό. Η σύντομη και σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε με την τήρηση ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του.

Ο Dr. John Henry House γεννήθηκε την Πέμπτη 29 Μαΐου 1845 στην μικρή πόλη Painesville, η οποία βρίσκεται στο βορειοανατολικό Ohio. Με την σύζυγό του εγκαταστάθηκαν στη Θεσσαλονίκη το 1902 από τη Βουλγαρία όπου είχαν υπηρετήσει ως ιεραπόστολοι για 30 χρόνια. Πίστευε ακράδαντα στην αξία της χειρωνακτικής εργασίας, πρέσβευε ότι η δουλειά είναι προσευχή. Δεν έμενε άπραγος στιγμή, πότε έχτιζε, πότε καλλιεργούσε, γενικά έκανε οτιδήποτε χρειαζόταν για να βοηθήσει τη γεμάτη φτώχια περιοχή των Βαλκανίων. Ήταν πεπεισμένος ότι αν βελτιωνόταν οι υλικές συνθήκες της ζωής των βαλκάνιων αγροτών, η αλλαγή αυτή προς το καλύτερο θα συνέβαλλε στη διατήρηση της ειρήνης στην περιοχή. «Έφυγε» πλήρης ημερών στις 19 Απριλίου 1936, αφήνοντας πίσω του μία τεράστια παρακαταθήκη και έχοντας «σφραγίσει» για πάντα την πορεία της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.

Ημέρα αφιερωμένη στη μνήμη του ιδρυτή της Σχολής, Dr. John Henry House