Εκδηλώσεις στις Η.Π.Α. για τα 120 χρόνια της ΑΓΣ
22. 04. 2024
Εξαιρετικά επιτυχημένες ήταν οι τρεις εορταστικές εκδηλώσεις για τα 120 χρόνια της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής που πραγματοποιήθηκαν στις Η.Π.Α.. Τα προξενεία της Ελληνικής Δημοκρατίας σε Νέα Υόρκη, Ατλάντα και Χιούστον, φιλοξένησαν εορταστικές εκδηλώσεις (10, 16 και 17 Απριλίου, αντίστοιχα) όπου στελέχη του Ιδρύματος, με επικεφαλής τον πρόεδρο Dr. Jeff Lansdale ενημέρωσαν τις τοπικές κοινωνίες (μεταξύ των οποίων και επιφανείς της ελληνικής ομογένειας) για το έργο και την υπεραιωνόβια προσφορά της Σχολής στον αγροδιατροφικό τομέα, τόσο στην Ελλάδα όσο και γενικότερα στη Βαλκανική χερσόνησο.

Ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσε η ανάγνωση του μηνύματος του πρωθυπουργού, Κυριάκου Μητσοτάκη για τη συμπλήρωση 120 χρόνων από την ίδρυση της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.
Για να διαβάσετε την επιστολή πατήστε ΕΔΩ.