Με αξιώσεις στο «κυνήγι» της πρόκρισης στον παγκόσμιο τελικό του διαγωνισμού F1 in schools, η ομάδα VeloCT της ΑΓΣ
17. 06. 2021

Τη δεύτερη θέση, στην πρώτη φάση των εθνικών τελικών του διαγωνισμού F1 in schools, κατέκτησε η «Team VeloCT», του ΓΕΛ της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Απέσπασε υψηλή βαθμολογία, γεγονός που της δίνει βάσιμες ελπίδες να κατακτήσει μία από τις τρεις πρώτες θέσεις στη δεύτερη φάση των εθνικών τελικών που θα διεξαχθεί το φθινόπωρο. Οι πρώτες τρεις ομάδες θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στον παγκόσμιο τελικό του μαθητικού διαγωνισμού.

Υπενθυμίζεται ότι η "VeloCT" κατέκτησε πέρσι το βραβείο της καλύτερης πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας στον Πανελλήνιο διαγωνισμό F1 in schools και φέτος έχει θέσει ως στόχο την πρόκριση στον παγκόσμιο τελικό.  Στελεχώνεται από 18 μαθητές του Γενικού Λυκείου της ΑΓΣ, διεκδικεί με αξιώσεις μία σημαντική διάκριση στον μεγαλύτερο STEM διαγωνισμό παγκοσμίως και ταυτόχρονα «παραδίδει μαθήματα» μάρκετινγκ στην προβολή και τη διαχείριση του πρότζεκτ της.