Διακρίσεις μαθητών του Γυμνασίου Χασιώτη σε διαγωνισμό θετικών επιστημών
22. 04. 2024

Την πρώτη και την τρίτη θέση κατέλαβαν ομάδες μαθητών του Γυμνασίου Χασιώτη, οι οποίες συμμετείχαν στον 4ο Διαγωνισμό Θετικών Επιστημών του Κολεγίου ΔΕΛΑΣΑΛ Θεσσαλονίκης. Συνολικά, το Γυμνάσιο Χασιώτη έλαβε μέρος με δώδεκα μαθητές, οι οποίοι στελέχωσαν τέσσερις ομάδες. Διακρίθηκαν για τη βαθιά κατανόηση τους σε σύνθετες ερωτήσεις που σχετίζονται με τις θετικές επιστήμες, την τεχνολογία, τη μηχανική και τα μαθηματικά. Τρεις από τις τέσσερις ομάδες προκρίθηκαν στον τελικό.

Οι μαθητές που έλαβαν μέρος ήταν:

• G1 AFS (Δημήτριος Γεωργίου, Γεώργιος Τσαγκάρης, Ιωάννης Τσουρλίνης) - 1η Θέση
  • We Can (Κατερίνα Παχίνη, Αθηνά Τεκέ, Νίκη Τσιτρούδη) - 3η Θέση
  • STEM BOTS (Ιωάννης Βοχαΐτης, Γεώργιος Βροχίδης, Φίλιππος Διαμαντής) - 4η Θέση
  • Kastores (Μίνωας Μαυράκης, Χαράλαμπος Σουβαϊτζής, Αριστοτέλης Υψηλάντης) - 6η Θέση