Μαθητές του Δημοτικού στο ΑΠΘ για επιστημονική... επικοινωνία
28. 05. 2019

Σε εκδήλωση που διοργανώθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα με θέμα «Ας επικοινωνήσουμε... επιστημονικά. Η επιστήμη ως γέφυρα στις βαθμίδες εκπαίδευσης» συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Δ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου που επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων του ΑΠΘ.

Η εκδήλωση οργανώθηκε από το τμήμα Ιατρικής του ΑΠΘ σε συνεργασία με το πρόγραμμα "Παιδιά του Σήμερα Ηγέτες του Αύριο" του πανεπιστημίου Μακεδονίας και τη διεύθυνση του Δημοτικού Σχολείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Στο πρώτο μέρος τα παιδιά παρακολούθησαν παρουσιάσεις από διάφορους πανεπιστημιακούς ερευνητές, οι οποίοι κοινοποίησαν τις έρευνές τους στο παιδικό κοινό. Τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να μάθουν για έρευνες που γίνονται σε τομείς της Ιατρικής, της τεχνητής νοημοσύνης, της ψυχολογίας ακόμα και της εγκληματολογίας! Στο τέλος κάθε παρουσίασης βαθμολογούσαν τον ομιλητή και ανέδειξαν έτσι έναν νικητή.

Στο δεύτερο μέρος τα παιδιά παρουσίασαν εφευρέσεις που σκέφτηκαν τα ίδια με σκοπό να βοηθήσουν την ανθρωπότητα. Είχε προηγηθεί μελέτη και σχεδιασμός των εφευρέσεων στην τάξη κατά τη διάρκεια της βιωματικής ζώνης. Οι ερευνητές σχολίασαν τις εφευρέσεις των παιδιών και συζήτησαν μαζί τους με γέφυρα την επιστήμη!

Μαθητές του Δημοτικού στο ΑΠΘ για επιστημονική... επικοινωνία