Επίσκεψη του Νέου Πρέσβη των ΗΠΑ στην Ελλάδα
27. 10. 2016

Εθιμοτυπική επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής πραγματοποίησε το απόγευμα της Πέμπτης 27 Οκτωβρίου, ο νέος πρέσβης των ΗΠΑ στην Ελλάδα, κ. Geoffrey Pyatt συνοδευόμενος από τη Γενική Πρόξενο των ΗΠΑ στη Θεσσαλονίκη κα Rebecca A. Fong.

Συναντήθηκε με τον Πρόεδρο της Σχολής Δρα Πάνο Κανέλλη με τον οποίον συζήτησαν θέματα κοινού ενδιαφέροντος και αντάλλαξαν αναμνηστικά δώρα. Ο κ. Πρέσβης ενημερώθηκε για την ιστορία, τη δομή, το ρόλο, τα επίπεδα εκπαίδευσης και τα προϊόντα της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και του Perrotis College. Δήλωσε ικανοποιημένος από το γεγονός ότι η Σχολή αποτελεί έναν καλό «πρεσβευτή» της Αμερικής και των εκπαιδευτικών ιδεών της στα Βαλκάνια και πληροφορήθηκε για τις σημερινές προκλήσεις και τους μελλοντικούς στόχους της.

Επίσκεψη του Νέου Πρέσβη των ΗΠΑ στην Ελλάδα