Επίσκεψη της ηγεσίας του υπουργείου Παιδείας του Ιρακινού Κουρδιστάν στην ΑΓΣ
06. 07. 2021

Συνάντηση με τη διοίκηση και τα υψηλόβαθμα στελέχη της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και του Perrotis College, είχε η ηγεσία του υπουργείου Παιδείας και Επιστημονικής Έρευνας της περιφερειακής κυβέρνησης του Κουρδιστάν στο Ιράκ.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 30 Ιουνίου μετά από επιθυμία των Κούρδων αξιωματούχων και με την ουσιαστική συνδρομή του υπουργείου Εξωτερικών και του Ελληνικού Γενικού Προξενείου στο Εμπρίλ του Ιρακινού Κουρδιστάν. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, η οποία διεξήχθη σε εξαιρετικό κλίμα, εξετάστηκε το ενδεχόμενο συνεργασίας των δύο πλευρών κυρίως στους τομείς της ανάπτυξης του γεωργικού τομέα και της γεωργικής εκπαίδευσης στο Κουρδιστάν.

Την αντιπροσωπεία αποτελούσαν οι:

• Dr. Aram Muhammed Qader / Minister of Higher Education and Scientific Research of the Kurdistan Regional Government (KRG)
  • Dr. Abdulfattah Abdulrazaq Mahmood Mahmood / Deputy Minister of Higher Education and Scientific Research
  • Dr. Amanj Abdulla Mohamad Saeed / Advisor to the Minister of Higher Education and Scientific Research
  • Dr. Jwan Jalal MohammedShareef Omar / General Director of Scholarships and Cultural Relations
  • Mr. Shadan Kamal Adjullah / Personal Assistant to the Minister of Higher Education

Επίσης, στη συνάντηση συμμετείχαν ο διευθυντής Διεθνών Σχέσεων του υπουργείου Εξωτερικών, Σύμβουλος Πρεσβείας Α’, Ιωάννης Βικελίδης και η Διοικητική Γραμματέας Α’ στο Γενικό Προξενείο Ερμπίλ, Αικατερίνη Καλλιδοπούλου.

Ο πρόεδρος, Δρ.Τζεφ Λάνσδεϊλ και τα υψηλόβαθμα στελέχη της ΑΓΣ και του Perrotis College παρουσίασαν στους Κούρδους αξιωματούχους τις δράσεις, τις εκπαιδευτικές δομές και τις συνέργειες των δύο εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, αφήνοντας ανοικτό τον δίαυλο ενδεχόμενης συνεργασίας.

Επίσκεψη της ηγεσίας του υπουργείου Παιδείας του Ιρακινού Κουρδιστάν στην ΑΓΣ