Επαφές στελεχών της Σχολής με υπευθύνους εκτροφείων και εκκολαπτηρίων γαλοπούλας στη Γαλλία
14. 05. 2019

Στο πλαίσιο της περαιτέρω βελτίωσης και απόδοσης του πτηνοτροφείου του αγροκτήματος της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, στελέχη του ιδρύματος επισκέφτηκαν μεγάλες και διακεκριμένες μονάδες εκκολαπτηρίων και εκτροφής γαλόπουλων στη Γαλλία.

Ο υπεύθυνος του πτηνοτροφείου Στάθης Γιαννακάκης, ο  υπεύθυνος βουστασίου – γαλακτοκομείου κτηνίατρος Στράτος Σουγλής και το στέλεχος του τμήματος Προμηθειών Γιώργος Παπάζογλου, επισκέφτηκαν επίλεκτες μονάδες εκτροφής γαλόπουλων, όπου διαπίστωσαν και επιβεβαίωσαν το υψηλό επίπεδο ζωοτεχνικής διαχείρισης και άριστης παραγωγικής ικανότητας των εκτροφών.

Ακολούθησε επίσκεψη σε δύο εκκολαπτήρια νεοσσών γαλοπούλας, τα οποία εφαρμόζουν αυστηρά μέτρα βιοασφάλειας, εξασφαλίζοντας άριστη ποιότητα νεοσσών.