Νέες εγκαταστάσεις Δευτεροβάθμιου Προγράμματος με δωρεά της οικογένειας Παντελιάδη
02. 07. 2020

Τον Σεπτέμβριο του 2021 αναμένεται να ολοκληρωθεί η ανέγερση νέων εγκαταστάσεων του Δευτεροβάθμιου Προγράμματος με την επωνυμία “P.Panteliadis High School".

Η ανέγερση του “P. Panteliadis High School” θα καταστεί εφικτή χάρη στη δωρεά της οικογένειας Παντελιάδη. Ο κ. Παντελής Παντελιάδης είναι απόφοιτος της τάξης του 1956 της Σχολής και σήμερα ομότιμος Έφορός της, ενώ ο γιος του Στέφανος είναι τα τελευταία χρόνια μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου των Εφόρων. Η δωρεά έχει ως στόχο να τιμηθεί το σχολείο, στα θρανία του οποίου κάθισε ο κ. Παντελής Παντελιάδης, καθώς επίσης και ο ίδιος για την πολυετή προσφορά του στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή.

Αποφασίστηκε η διαμόρφωση ενός κτηριακού όγκου που θα είναι συμβατό και της ίδιας λογικής με τα υφιστάμενα σχολικά κτήρια, όπως και με την αισθητική της ενδιάμεσης πλατείας, η οποία πρόσφατα ανακατασκευάστηκε. Σύμφωνα με τη σχετική τεχνική έκθεση, θα κατεδαφιστεί τμήμα του ενός διδακτηρίου και στη θέση του θα ανεγερθεί νέο κτήριο, στο οποίο θα διαμορφωθούν οκτώ αίθουσες διδασκαλίας με «πρόσωπο» στην πλατεία. Θα αποτελείται από υπόγειο, ισόγειο και όροφο, συνολικής επιφάνειας 810 τετραγωνικών μέτρων κύριας χρήσης και 405 τετραγωνικών μέτρων υπόγειο. Στον πρώτο όροφο, πάνω από τους χώρους διοίκησης του ισογείου, θα διαμορφωθούν δύο κοινόχρηστοι χώροι εναλλακτικών δραστηριοτήτων.

Το κτήριο θα καλύπτει τις προδιαγραφές του Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΕΟΠΠΕΠ) που προβλέπει εκτεταμένο εμβαδόν ανοιγμάτων για το φυσικό φωτισμό του κάθε χώρου, περίπου εννέα τετραγωνικών μέτρων ανά αίθουσα. Να σημειωθεί ότι ο περιβαλλοντικός σχεδιασμός έχει στόχο τη μείωση του ενεργειακού αποτυπώματος του κτηρίου κατά τη λειτουργία αλλά και την κατασκευή του, ενώ με την νέα προσθήκη εξασφαλίζεται η διατήρηση της υφισταμένης διαμόρφωσης της πλατείας.

Τον αρχιτεκτονικό διαγωνισμό κέρδισε το γραφείο «406 architects», το οποίο ολοκλήρωσε και τη μελέτη του Γυμνασίου Χασιώτη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή.

Το νέο κτήριο, μαζί με την ανακατασκευασμένη κεντρική πλατεία, αποτελούν το αρχικό στάδιο αναβάθμισης των σχολικών χώρων των Λυκείων της ΑΓΣ.