Επίσκεψη του πρύτανη του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στη Σχολή
07. 06. 2022

Το campus της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής επισκέφτηκε την Τρίτη 31 Μαΐου, ο πρύτανης του ΑΠΘ, Νίκος Παπαϊωάννου. Συναντήθηκε με τον πρόεδρο, Dr. Jeff Lansdale, με τον οποίον συζήτησαν την πιθανότητα συνεργασιών, πέραν του πρόσφατου μνημονίου συνεργασίας.

Συγκεκριμένα, τα πεδία τα οποία βρέθηκαν στο επίκεντρο της συνάντησης σχετίζονταν με το φάσμα της αντιμετώπισης των προβλημάτων που δημιουργεί η κλιματική αλλαγή, η αναζήτηση λύσεων και η ανάληψη κοινών πρωτοβουλιών (και) στο ερευνητικό επίπεδο.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε πολύ καλό κλίμα και οι δύο άντρες δεσμεύτηκαν να συσφίξουν τη συνεργασία των δύο Ιδρυμάτων.