Άσκηση της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης σε συνεργασία με την ΑΓΣ
21. 10. 2019

Άσκηση επιβίωσης στη θάλασσα σε πραγματικές συνθήκες διοργάνωσε η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης σε συνεργασία με την Αμερικανική Γεωργική Σχολή, στο πλαίσιο του προγράμματος κατάρτισης Εναλλακτικού Τουρισμού που υλοποιείται από το πρόγραμμα «Νέα Γεωργία για τη Νέα Γενιά» μέσω αποκλειστικής δωρεάς του ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος. Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου στη Νέα Αγχίαλο Μαγνησίας με την υποστήριξη της 111 Πτέρυγα Μάχης και της Πολεμικής Αεροπορίας.

Το σενάριο της άσκησης

Έξι απόφοιτοι του προγράμματος Εναλλακτικού Τουρισμού και εκπαιδευμένοι  διασώστες επιβιβάστηκαν σε ένα liferaft τέσσερα ναυτικά μίλια από την ακτή. Οι «ναυαγοί» παρέμειναν στο liferaft για 24 ώρες και στο διάστημα αυτό έκαναν χρήση του σωστικού εξοπλισμού. Επίσης, αξιοποίησαν τον φορητό εξοπλισμό εντοπισμού και επικοινωνίας με θαλάσσιους και επίγειους σταθμούς. Τελικά, μετά από 24 ώρες, οι ναυαγοί περισυλλέγησαν από τα διασωστικά σκάφη της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης και τα ελικόπτερα της Αεροπορίας.

Καθ’ όλη τη διάρκεια της άσκησης το liferaft παρακολουθούνταν με ηλεκτρονικά μέσα εντοπισμού και συνοδευόταν από διασωστικό σκάφος που διατηρούσε οπτική επαφή μαζί του. Σκοπός ήταν να διερευνηθούν και να αξιολογηθούν σε πραγματικές συνθήκες:

• οι δυσκολίες επιβίωσης μέσα σε ένα liferaft
  • το πόσο εύχρηστος είναι ο σωστικός εξοπλισμός του liferaft
  • ο τρόπος και η ταχύτητα παράσυρσης του liferaft από τον άνεμο και τα κύματα
  • οι τρόποι ανίχνευσης και εντοπισμού ενός liferaft που παρασύρεται από τον άνεμο

Επιπλέον, κατά τη διάρκεια της δοκιμάστηκαν διάφορα συστήματα έρευνας, εντοπισμού και επικοινωνίας με το liferaft.

Άσκηση της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης σε συνεργασία με την ΑΓΣ