Επίσκεψη υψηλόβαθμου στελέχους της ΕΕ
20. 03. 2019

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική δράση “Η Νέα Κοινή Αγροτική Πολιτική; πέρα από το 2020” με ομιλητή τον διευθυντή Στρατηγικής, Απλοποίησης και Αναλύσεων Πολιτικής της EU Agriculture: Food & Farming, Τάσο Χανιώτη. Τη δράση διοργάνωσε το Europe Direct Κεντρικής Μακεδονίας και συμμετείχαν σπουδαστές του ΙΕΚ της Σχολής, του Perrotis College και άλλοι προσκαλεσμένοι, στην αίθουσα Συνεργατικής Μάθησης Vasilios S. and Aphrodite B. Haseotes της βιβλιοθήκης Dimitris & Aliki Perrotis.

Για την αμφίδρομη επικοινωνία και τη δυνατότητα ερωτήσεων από τους συμμετέχοντες και κατά τη διάρκεια της δράσης, χρησιμοποιήθηκε το πρόγραμμα slido, που συνηθίζεται στους διαλόγους πολιτών της ΕΕ. Κατά τη διάρκεια της συζήτησης που ακολούθησε, παρουσιάστηκαν παραδείγματα ψευδών ειδήσεων με θέμα την ΚΑΠ, οι εννέα στόχοι της νέας ΚΑΠ για την επόμενη προγραμματική περίοδο και οι ευκαιρίες/προκλήσεις για τους παραγωγούς στην Ελλάδα.

Επίσκεψη υψηλόβαθμου στελέχους της ΕΕ