Παρουσίαση βιβλίου για τη ζωή και το έργο του Bruce M. Lansdale
19. 06. 2019

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 19 Ιουνίου ενώπιων των εφόρων και της Elizabeth (Tad) Lansdale και με αφορμή τη συμπλήρωση δέκα χρόνων από τον θάνατό του τρίτου διευθυντή της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, Bruce M. Lansdale η παρουσίαση του βιβλίου του David L. Willis  ‘The Sower: Bruce M. Lansdale’ - εκδόσεις Αμερικανική Γεωργική Σχολή.

Το βιβλίο μνημονεύει την ζωή του Bruce M. Lansdale, ο οποίος άφησε μια ανεκτίμητη κληρονομιά ηγεσίας στην αγροδιατροφική εκπαίδευση και ανάπτυξη καθώς και στην διαμόρφωση αυτού που ο ίδιος αποκαλούσε ‘εμπνευσμένο ηγέτη-μάνατζερ’ σε όλες τις εκφάνσεις ή διαστάσεις της ζωής. Ο David Willis δημιούργησε ένα απόσταγμα από κείμενα και ομιλίες του Bruce M. Lansdale, από διακεκριμένους επισκέπτες της Σχολής καθώς και ένα μωσαϊκό από προσωπικές μαρτυρίες ανθρώπων που τον γνώριζαν: έφοροι, μαθητές, προσωπικό, φίλοι και μέλη της οικογένειάς του, των οποίων η ζωή επηρεάστηκε από το πέρασμα του.

Στην ομιλία του ο πρόεδρος της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, Δρ. Πάνος Κανέλλης αναφέρθηκε στα 35 χρόνια ηγεσίας  του Bruce M. Lansdale (1955 – 1990), στις βραβεύσεις από την Ελληνική Πολιτεία, στα καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα όπως το Ελληνικό Καλοκαίρι και έκλεισε την ομιλία του με ένα αποχαιρετιστήριο σημείωμα που έγραψαν οι Bruce και Tad Lansdale.

Ήρθαμε να διδάξουμε, αλλά καταλήξαμε να μαθαίνουμε

Ήρθαμε να αλλάξουμε, αλλά τελικά έχουμε αλλάξει

Ήρθαμε να εμπνεύσουμε, αλλά άλλοι μας ενέπνευσαν αντ 'αυτού

Ήρθαμε να φέρουμε μια νέα ζωή στον αγροτικό πληθυσμό λαούς της Ελλάδας,

Αλλά είναι αυτοί που μας έφεραν μια νέα ζωή - Bruce και Tad Lansdale.

Στη συνέχεια τον λόγο πήρε ο πρόεδρος του Εφορευτικού Συμβουλίου, David Acker, ο οποίος αναφέρθηκε στους προσωπικούς δεσμούς του με τον Bruce M. Lansdale και με τους μοναδικούς τρόπους που επηρέασε και ενέπνευσε την επαγγελματική του καριέρα. Το μέλος του συμβουλίου των Εφόρων Χρήστος Φώλιας, μίλησε για την πρώτη συνάντησή του με τον Bruce M. Lansdale πριν από 35 χρόνια, αναφέρθηκε στις προσφιλείς  ιστορίες του Χότζα και κατέληξε πως ο Bruce «ήταν ένας Αμερικανός που είναι περισσότερος Έλληνας από εμάς […] ένας οραματιστής, που έκανε τον κόσμο να βλέπει μπροστά, να βλέπει στο μέλλον».

Τις ομιλίες έκλεισε ο συγγραφέας David Willis. Αναφέρθηκε στις συζητήσεις του Bruce M. Lansdale με τον φίλο του και έφορο της Σχολής, Edmund ‘Mike’ Keeley και για την απόφασή του να εργαστεί και να αφιερωθεί στη Σχολή. Για τις σχέσεις του με τον Henry Labouisse και τον Κωνσταντίνο Τσάτσο αλλά και πως το βιβλίο αντανακλά τους τρόπους με τους οποίους ο Bruce M. Lansdale επηρέασε άλλους ανθρώπους. Έκλεισε την ομιλία του λέγοντας πως το βιβλίο αυτό εκδόθηκε με έξοδα του Landsdale Family Fund και δεν πωλείται. Όσοι επιθυμούν μπορούν να προμηθευτούν το βιβλίο και να συνεισφέρουν στη Σχολή με τα έσοδα να πηγαίνουν στο έργο της οργάνωσης του Ιστορικού Αρχείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.

Παρουσίαση βιβλίου για τη ζωή και το έργο του Bruce M. Lansdale