Εκδήλωση με ομιλητή τον πρόεδρο της 'Specialty Food Association', Phil Kafarakis
25. 01. 2019

Στις ευκαιρίες που ανοίγονται για τις ελληνικές επιχειρήσεις προϊόντων μεσογειακής διατροφής στην αγορά των Η.Π.Α. αναφέρθηκε ο ελληνοαμερικανός πρόεδρος της "Specialty Food Association", Phil Kafarakis, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή.

"Οι ελληνικές εταιρίες, επειδή έχουν προϊόντα μεσογειακής διατροφής, έχουν μεγάλες ευκαιρίες να μπουν σε αυτή την αγορά, στις ΗΠΑ. Αυτή η αγορά προϊόντων υψηλής ποιότητας και διατροφικής αξίας είναι περίπου 140 δισεκατομμύρια δολάρια Η.Π.Α. και μεγαλώνει κάθε χρόνο, με ρυθμούς ανόδου από 18% με 20%. Ενώ, για τα άλλα είδη διατροφής, ευρείας κατανάλωσης, η ζήτηση είναι σταθερή, δεν αυξάνεται" είπε ο κ. Phil Kafarakis και πρόσθεσε: "Το πιο ωραίο, σε αυτή την εποχή, είναι ότι και η πιο μικρή εταιρία μπορεί να βρει θέση σε αυτή την αγορά. Γιατί η αγορά δεν είναι μία μόνο, έχει διαβαθμίσεις. Και μπορείς να μπεις με τα προϊόντα σου σε ένα σούπερ μάρκετ, σε ένα χωριό, με πέντε έξι καταστήματα και να κάνεις εκεί καλές δουλειές. Και αυτό είναι ένα πρώτο βήμα για να αρχίσεις να επεκτείνεσαι στην αγορά. Όμως όλες οι εταιρίες πρέπει να δημιουργήσουν μια βάση, να εντοπίσουν το κοινό τους, αυτό στο οποίο θα απευθύνονται με τα προϊόντα τους".

Ο κ. Phil Kafarakis είναι από τα σημαντικότερα στελέχη της βιομηχανίας τροφίμων και πρόεδρος της "Specialty Food Association (SFA)" καθώς και  αρωγός της συμμετοχής ελληνικών εταιρειών στην έκθεση διατροφής "Fancy Food Show", όπου εκτός από προβολή, οι εταιρίες μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση σε δικτύωση και συμβουλευτική για τα επόμενα βήματά τους στην αγορά των ΗΠΑ, σε αυτόν τον τομέα. Ο κ. Kafarakis, υπογράμμισε ότι η αμερικανική αγορά αυτή την εποχή προσφέρεται για επιχειρήσεις - μπουτίκ του αγροτοδιατροφικού κλάδου, που παράγουν και εμπορεύονται ποιοτικά προϊόντα διατροφής, όπως, ελαιόλαδο, μέλι, τσάι, ξηρούς καρπούς, φρούτα και τέτοιες εταιρίες, όπως είπε, υπάρχουν αρκετές στην Ελλάδα.

Την εκδήλωση, στην οποία σύντομο χαιρετισμό απηύθυνε ο πρόεδρος της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και του Perrotis College, Δρ. Πάνος Κανέλλης, διοργάνωσαν στη Θεσσαλονίκη, ο οργανισμός Endeavor, η πρεσβεία και το γενικό προξενείο των Η.Π.Α. στη Θεσσαλονίκη, η Αμερικανική Γεωργική Σχολή, και το πρόγραμμα "Νέα Γεωργία για τη Νέα Γενιά". Παραβρέθηκαν ο γενικός πρόξενος των ΗΠΑ στη Θεσσαλονίκη, Gregory W. Pfleger, διδάσκοντες, υπεύθυνοι του προγράμματος, κ.α.