Σημαντικές επιτυχίες μαθητών ΓΕΛ-ΕΠΑΛ στις πανελλήνιες εξετάσεις
03. 09. 2018

Ψηλά -για μία ακόμη χρονιά- κράτησαν οι μαθητές του ΓΕΛ και του ΕΠΑΛ τον πήχη των επιτυχιών στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2018. Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων επιβεβαίωσε τόσο την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στα δύο λύκεια της Σχολής, όσο και το υψηλό επίπεδο μαθητών και εκπαιδευτικών.

Συγκεκριμένα, τρεις στους τέσσερις μαθητές (ποσοστό 76%) του ΓΕΛ που συμμετείχαν στις εξετάσεις εξασφάλισαν την είσοδο τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, ενώ συνολικά δύο στους τρεις μαθητές (ποσοστό 83%) της Γ’ λυκείου του ΓΕΛ συνεχίζουν πλέον τις σπουδές τους είτε σε εκπαιδευτικό ίδρυμα του εξωτερικού, είτε σε ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Την ίδια ώρα, εννέα στους δέκα μαθητές (ποσοστό 91,2%) του ΕΠΑΛ που συμμετείχαν στις εξετάσεις πέτυχαν την είσοδο τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Μάλιστα, τέσσερις από αυτούς πέρασαν σε ΑΕΙ. Ειδικότερα, ένας πέρασε 11ος στο τμήμα Γεωπονίας του ΑΠΘ,  ένας 6ος στο τμήμα Γεωπονίας του πανεπιστήμιου Θεσσαλίας, ένας 5ος στο τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης του ΔΠΘ, ενώ μία μαθήτρια κατέκτησε τη πρωτιά στη Σχολή Κινηματογράφου του ΑΠΘ. Επιπλέον, δύο μαθητές κατέλαβαν τις δύο πρώτες θέσεις στο τμήμα Τεχνολόγων Γεωπόνων του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης.

Σημαντικές επιτυχίες μαθητών ΓΕΛ-ΕΠΑΛ στις πανελλήνιες εξετάσεις