Με επιτυχία στέφθηκε ημερίδα για το μάρκετινγκ οίνου
15. 06. 2018

H Αμερικανική Γεωργική Σχολή, η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, οι Οίνοι Βορείου Ελλάδος, το Γενικό Προξενείο Γερμανίας στη Θεσσαλονίκη και το Σωματείο «Συνέργεια», ήταν οι συνδιοργανωτές επιτυχημένης εκδήλωσης για το μάρκετινγκ οίνου. Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 15 Ιουνίου με τη συμμετοχή περισσότερων από 120 οινοπαραγωγών, οινολόγων και εκπροσώπων δημόσιων και ιδιωτικών φορέων.

Η ημερίδα ξεκίνησε με χαιρετισμούς του κ. Walter Stechel, Γενικού Πρόξενου της Γερμανίας στη Θεσσαλονίκη, της κας Γερακίνας Μπισμπινά, Αντιπεριφερειάρχη Αγροτικής Οικονομίας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, του κ. Στέλιου Μπουτάρη, Πρόεδρου της Ένωσης Οινοπαραγωγών «Οίνοι Βορείου Ελλάδος», του Δρα Φίλιππου Παπαδόπουλου, Διευθυντή του Γραφείου Διαχείρισης Στρατηγικών Προγραμμάτων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και του κ. Σταύρου Τσουρουκίδη, Πρόεδρου του Σωματείου «ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ».

Στη συνέχεια, ο κ. Tom Drieseberg, εκπρόσωπος του Συνδέσμου Γερμανικών Διακεκριμένων Οινοκτημάτων VDP, μίλησε για την εμπειρία του VDP στην ανάπτυξη κοινής στρατηγικής ποιότητας και μάρκετινγκ. Η Καθηγήτρια Dr. Evelyn Dimkou από το Πανεπιστήμιο Οινολογίας Geisenheim επισήμανε τις ευκαιρίες κατάρτισης που προσφέρει το Πανεπιστήμιο σε αμπελοπαραγωγούς και οινοπαραγωγούς.

Ο καθηγητής Dr. Gergely Szolnoki, από το πανεπιστήμιο Geisenheim μίλησε για το μάρκετινγκ οίνου στη γερμανική αγορά με ιδιαίτερη ματιά για κρασιά από την Ελλάδα. Στον ρόλο των βιολογικών κρασιών στη γερμανική αγορά οίνου αναφέρθηκε ο κ. Wolfgang Patzwahl, από την εταιρεία Naturland. O sommelier κ. Αντώνιος Ασκητής εξήγησε πως τα ελληνικά κρασιά μπορούν να βρουν τη θέση τους στη γαστρονομία της Γερμανίας.

Τέλος, ο κ. Marc Oliver Heilos και η κα Renate Fleischer, υψηλόβαθμα στελέχη της κάβας Weinkeller αναφέρθηκαν στις εμπειρίες τους από το εμπόριο οίνου της BASF σε όλο τον κόσμο. Δήλωσαν ενθουσιασμένοι από τα καταπληκτικά κρασιά της Ελλάδας και εξέφρασαν την πρόθεσή τους να στηρίξουν την προσπάθεια προώθησης επιλεγμένων κρασιών στη Γερμανία.

Με επιτυχία στέφθηκε ημερίδα για το μάρκετινγκ οίνου