Δράσεις και διακρίσεις του English Department
09. 05. 2018

Μία πραγματικά «μαγική» παράσταση που γοήτευσε μικρούς και μεγάλους παρουσιάστηκε στο Δημοτικό Σχολείο το απόγευμα της Παρασκευής 9 Μαΐου. Το English Department παρουσίασε το έργο The Lorax and the Sneetches by Dr. Seuss, αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις. Οι μαθητές – πρωταγωνιστές έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και έβαλαν παρακαταθήκη για ακόμη καλύτερες και ποιοτικότερες θεατρικές παραστάσεις στο μέλλον. Το English Department αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει ιδιαίτερα τους: Ελένη Αποστολίδη, Μαρία Μυτιληνακή-Κένεντι, Ιωάννα Στρατόγλου, Αλεξάνδρα Καραμούτσιου, Ειρήνη Τεκίδου και Στέλλα Οικονόμου καθώς και όλους τους γονείς που βοήθησαν με το σκηνικό και τα κοστούμια.

Στο μεταξύ, για πρώτη φορά η Αμερικανική Γεωργική Σχολή έλαβε μέρος στον παγκόσμιο διαγωνισμό Kangaroo Global Linguistics (KGL) με περισσότερες από 40 συμμέτοχες από το Δημοτικό και το Λύκειο. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται απο το International Testing Authority και το Institute for the Development of Educational Assessment και σκοπό έχει να προάγει την εκμάθηση και πιστοποίηση των αγγλικών με έναν πιο διασκεδαστικό τρόπο. Από τους 46 συμμετέχοντες (δημοτικό και λύκειο), οι 16 προσέχθηκαν στον δεύτερο γύρο στον οποίο οι συμμετέχοντες διαγωνιστήκαν σε ανώτερο επίπεδο. Τα αποτελέσματα του δευτέρου γύρου ήταν εντυπωσιακά! Το σχολειό κατετάγη πανελλαδικά τρίτο στο επίπεδο Α1, ενώ έντεκα μαθητές από την Γ', Δ' και Ε' δημοτικού θα βραβευτούν σε μια ξεχωριστή τελετή για την υψηλή τους βαθμολογία.

Δράσεις και διακρίσεις του English Department