Συνάντηση του Dr. Lansdale με υψηλόβαθμο στέλεχος της Πρεσβείας της Νιγηρίας στην Αθήνα
30. 03. 2023

Τη Σχολή επισκέφτηκε ο υπεύθυνος για θέματα εκπαίδευσης της Νιγηριανής Πρεσβείας στην Αθήνα, Felix Logo, ο οποίος είχε συνάντηση με τον πρόεδρο του Ιδρύματος, Dr. Jeff Lansdale και τον Dean του Perrotis College Δρ. Κωνσταντίνο Ρότσιο.  Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, έγινε παρουσίαση των εκπαιδευτικών δομών της ΑΓΣ με ιδιαίτερη έμφαση στο Perrotis College, όπου ήδη φοιτούν σπουδαστές από τη Νιγηρία με υποτροφία από το George Coumantaros Foundation και την εταιρεία Flour Mills of Nigeria Plc (FMN). Ο κ. Logo ενημερώθηκε για την έρευνα που διεξάγεται στα εργαστήρια του Perrotis College, την οποία βρήκε εξαιρετικά ενδιαφέρουσα υπογραμμίζοντας το γεγονός ότι περίπου το 30% των Νιγηριανών απασχολείται με τη γεωργία. Οι δύο πλευρές συμφώνησαν σε στενότερη συνεργασία, η οποία θα δώσει την ευκαιρία σε πολίτες της Νιγηρίας να σπουδάσουν πάνω στον αγροδιατροφικό τομέα στο Perrotis College και επιστρέφοντας στην πατρίδα τους να μεταφέρουν τη γνώση που έλαβαν.