Μαθητές, σπουδαστές και απόφοιτοι μιλούν στα ΜΜΕ για τις σπουδές τους στη Σχολή και το Perrotis College
30. 06. 2020

Δέκα μαθητές, σπουδαστές και απόφοιτοι της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και του Perrotis College φιλοξενήθηκαν, κατά την ακαδημαϊκή χρονιά 2019-2020, σε εφημερίδες μιλώντας για τις σπουδές τους στη Σχολή και τις επαγγελματικές φιλοδοξίες τους.

Συγκεκριμένα:

• Ο σπουδαστής της Σχολής Μεταπτυχιακών Σπουδών του Perrotis College, Πάρις Ανδρέου ανέπτυξε την επιχειρηματική ιδέα του για την παραγωγή λαθουριού και ροδιού στην Αράχωβα. Διαβάστε το άρθρο ΕΔΩ.
  • Η σπουδάστρια του Ι.ΙΕΚ Σοφία Κατσίκα αναφέρθηκε στο πώς οι σπουδές της στην ΑΓΣ θα την βοηθήσουν να εκσυγχρονίσει την οικογενειακή της εκμετάλλευση. Διαβάστε το άρθρο ΕΔΩ.
  • Ο μαθητής της Γ’ τάξης του Επαγγελματικού Λυκείου Βασίλης Δούμπαλας δήλωσε έτοιμος να αναλάβει τις οικογενειακές κτηνοτροφικές μονάδες και εξήγησε το πόσο τον βοήθησε η συμμετοχή του σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα των Η.Π.Α. Διαβάστε το άρθρο ΕΔΩ.
  • Ο σπουδαστής του προπτυχιακού προγράμματος Διαχείρισης Αγροπεριβαλλοντικών Συστημάτων του Perrotis College, Κώστας Πουλάκης εξήγησε πώς η αμπελουργία και η γεωργία ακριβείας τον κράτησαν στον πρωτογενή τομέα. Διαβάστε το άρθρο ΕΔΩ.
  • Ο μαθητής της Γ’ τάξης του Επαγγελματικού Λυκείου Ζαχαρίας Καρακώστας έκανε ιδιαίτερη αναφορά στο γεγονός ότι οι γεωργοί πρέπει να είναι επιστήμονες. Διαβάστε το άρθρο ΕΔΩ.
  • Η φοιτήτρια του πανεπιστημίου Αρκάνσας, Shea Fitzgerald, μελέτησε στο Perrotis College την ελληνική αγορά ελαιολάδου. Διαβάστε το άρθρο ΕΔΩ.
  • Ο μαθητής του Επαγγελματικού Λυκείου Δημήτρης Τζελέπης εξήγησε πώς χτίζει τα θεμέλια της αγροτικής του πορείας μέσω της γνώσης. Διαβάστε το άρθρο ΕΔΩ.
  • Η σπουδάστρια του Perrotis College Κωνσταντίνα Μουστάκα μίλησε για τη φιλοδοξία της να συμβάλλει στη δημιουργία ασφαλέστερων προϊόντων για τους καταναλωτές. Διαβάστε το άρθρο ΕΔΩ.
  • Ο σπουδαστής του Ι.ΙΕΚ Ανδρέας Ποικιλίδης αναφέρθηκε στη διάκριση που έλαβε σε διεθνή διαγωνισμό οινογευσιγνωσίας.  Διαβάστε το άρθρο ΕΔΩ.
  • Η σπουδάστρια του Ι.ΙΕΚ Ζωή-Ελευθερία Σώκου εξήγησε πώς η τεχνολογία μπορεί να κάνει πιο αποδοτική την καλλιέργεια ελιάς. Διαβάστε το άρθρο ΕΔΩ.