Συνέδριο για τη συμβουλευτική σταδιοδρομία και τον επαγγελματικό προσανατολισμό στις εγκαταστάσεις της ΑΓΣ
07. 02. 2024

Η Ελληνική Εταιρεία Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΕΛ.Ε.ΣΥ.Π.) σε συνεργασία με την Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης και την Αμερικανική Γεωργική Σχολή ενημερώνει την επιστημονική κοινότητα ότι το ετήσιο συνέδριό της θα πραγματοποιηθεί 5-7 Απριλίου 2024 στους χώρους της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης με θέμα: «Διεκδικώντας τα αυτονόητα… Ο ρόλος της Συμβουλευτικής». Έχει ως στόχο να αναδείξει τον ρόλο της Συμβουλευτικής και της Συμβουλευτικής Σταδιοδρομίας / Επαγγελματικού Προσανατολισμού στην κοινωνία.

Ενδεικτικές Θεματικές Ενότητες:

• Εργασιακά δικαιώματα και συμβουλευτική σταδιοδρομίας
  • Συμβουλευτική ανέργων: απώλεια εργασίας, ανεργία, επίλυση προβλημάτων
  • Ψηφιακή εργασία και ψηφιακοί νομάδες
  • Κοινωνική δικαιοσύνη και ο ρόλος της συμβουλευτικής
  • Συμβουλευτική και αναζήτηση νοήματος
  • Ασφάλεια-επισφάλεια και ανασφάλεια: το ζητούμενο;
  • Επαγγελματικές επιλογές και αδιέξοδα
  • Σχέσεις εργοδοτών-εργαζομένων
  • Εργασία και προσωπική ζωή
  • Ευέλικτες σχέσεις εργασίας
  • Υγεία και ασφάλεια στην εργασία: νέα δεδομένα.
  • Η συμβουλευτική και ο επαγγελματικός προσανατολισμός στην εκπαίδευση: Άλλο ένα αυτονόητο προς διεκδίκηση!
  • Συμβουλευτική στην ειδική αγωγή
  • Προγράμματα αγωγής σταδιοδρομίας ως εργαλείο Σ.Ε.Π.
  • Σύγχρονες διατροφικές τάσεις και ο ρόλος της επιστήμης τροφίμων και του μάρκετινγκ
  • Κλιματική αλλαγή και περιβαλλοντικά επαγγέλματα

Επισημαίνεται ότι οι εργασίες που θα παρουσιαστούν και θα δημοσιευτούν στα πρακτικά θα πρέπει να αφορούν αδημοσίευτες έρευνες και πρακτικές.

Όσοι επιθυμούν να μετέχουν ως εισηγητές θα πρέπει να υποβάλουν προς κρίση στην Επιστημονική Επιτροπή τίτλο και περίληψη πρότασης έκτασης τουλάχιστον 750 λέξεων.  Περισσότερες πληροφορίες: gsouga@afs.edu.gr