Βιωματικό σεμινάριο πληροφοριακού γραμματισμού από τη Βιβλιοθήκη
03. 02. 2020

Σεμινάριο πληροφοριακής παιδείας στους γονείς και κηδεμόνες του Δημοτικού πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 29 Ιανουαρίου, στο πλαίσιο του προγράμματος "Ψηφιακός πολίτης" του σχολείου. Σύμφωνα με τη Διακήρυξη της Αλεξάνδρειας (2005) η Πληροφοριακή παιδεία αποτελεί βασικό ανθρώπινο δικαίωμα και εμπεριέχει τις ικανότητες του ατόμου να αναγνωρίζει τις πληροφοριακές ανάγκες του, να εντοπίζει, να αξιολογεί, να εφαρμόζει και να δημιουργεί πληροφορίες μέσα σε πλαίσια πολιτιστικά και κοινωνικά.

Στόχος του σεμιναρίου, το οποίο υλοποίησε η προϊσταμένη της βιβλιοθήκης «Δημήτρης και Αλίκη Περρωτή» κα Δαμιάνα Κουτσομίχα, ήταν η ανάπτυξη δεξιοτήτων από γονείς και κηδεμόνες προκειμένου να είναι σε θέση να βοηθούν και να καθοδηγούν τα παιδιά τους στο κυκεώνα των πληροφοριών με τον καλύτερο και ασφαλέστερο τρόπο.

Βιωματικό σεμινάριο πληροφοριακού γραμματισμού από τη Βιβλιοθήκη