Αθλητικές διακρίσεις και ενδιαφέρουσες επισκέψεις/ενημερώσεις σε ΓΕΛ & ΕΠΑΛ
02. 12. 2019

Αθλητικές διακρίσεις

Με περισσότερους από 70 μαθητές και μαθήτριες του Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου συμμετείχε η ΑΓΣ στο Anatolia College Aegean Tournament, το οποίο διεξήχθη από 28 Νοεμβρίου έως 1 Δεκεμβρίου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες επέδειξαν υψηλό επίπεδο ανταγωνιστικού πνεύματος, πάντα εντός των αθλητικών ορίων και μέσω της αθλητικής επαφής γνώρισαν καλύτερα μαθητές από άλλα σχολεία. Συνολικά, στο τουρνουά συμμετείχαν 14 σχολεία.

Η μαθήτρια της ΑΓΣ Κωνσταντίνα Καρανάσιου κατετάγη δεύτερη στο άθλημα της σφαιροβολίας.  Η ομάδα ποδοσφαίρου των κοριτσιών πήρε τη δεύτερη θέση στο τουρνουά καθώς σημείωσε δύο νίκες και ισάριθμες ήττες, ενώ η ομάδα των αγοριών σημείωσε μία νίκη, μία ήττα και μία ισοπαλία, με αποτέλεσμα να μην προκριθεί στα ημιτελικά. Στο μπάσκετ, η ομάδα των κοριτσιών κατετάγη τέταρτη (μία νίκη και δύο ήττες) και των αγοριών πέμπτη (δύο νίκες και δύο ήττες). Τέλος, η ομάδα βόλεϊ κοριτσιών έλαβε την τρίτη θέση με δύο νίκες και μία ήττα.

Επίσκεψη μαθητών του ΓΕΛ σε εργαστήριο Φυσικής του ΑΠΘ

Ενόψει της επίσκεψης που θα κάνουν στο ερευνητικό κέντρο του CERN τον Απρίλιο του 2020, μαθητές της Β’ τάξης του Γενικού Λυκείου ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του εργαστηρίου πυρηνικής φυσικής και φυσικής στοιχειωδών σωματιδίων του τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ. Η επίσκεψη εντάσσεται στο ευρύτερο πρόγραμμα STEM που με επιτυχία υλοποιεί το ΓΕΛ κα σκοπός ήταν η ενημέρωση των μαθητών για τις ανιχνευτικές διατάξεις μιονίων που κατασκευάζει το εργαστήριο στο πλαίσιο της συμμετοχής του στο πρόγραμμα ATLAS του CERN.

Τους μαθητές υποδέχτηκε ο υπεύθυνος του εργαστηρίου και αναπληρωτής καθηγητής του τμήματος, Δήμος Σαμψωνίδης. Στη συνέχεια, παρακολούθησαν μια παρουσίαση από τον μεταδιδακτορικό ερευνητή Χρήστο Λαμπούδη σχετικά με τις αρχές λειτουργίας των ανιχνευτών και τον τρόπο κατασκευής τους από το εργαστήριο. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο εργαστήριο και μπόρεσαν να δουν από κοντά και να περιεργαστούν τα πάνελ που κατασκευάζονται αλλά και να αντιληφθούν τις απαιτητικές προδιαγραφές λειτουργίας του εργαστηρίου. Να σημειωθεί ότι για την κατασκευή των συγκεκριμένων ανιχνευτικών διατάξεων νέας γενιάς συνεργάζονται πανεπιστημιακά εργαστήρια από πέντε ευρωπαϊκές χώρες (Γερμανία, Ιταλία, Ελλάδα, Ρωσία και Γαλλία) εδώ και δύο χρόνια και ότι τα πάνελ θα αντικαταστήσουν αντίστοιχες διατάξεις στον ανιχνευτή ATLAS που είχαν κατασκευαστεί παλιότερα στα εργαστήρια του ΑΠΘ.  Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον κάνοντας πολλές ερωτήσεις που απαντήθηκαν με προθυμία από τους καθηγητές.

Ενημερωτική ομιλία σε μαθητές του ΕΠΑΛ από στελέχη της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Την Τετάρτη 4 και την Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου, στελέχη της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΕΛ.ΑΣ. ενημέρωσαν τους μαθητές της Α' και Β' τάξης του Επαγγελματικού Λυκείου. Οι ενημερώσεις έγιναν στο πλαίσιο του απογευματινού προγράμματος και τα στελέχη της ΕΛ.ΑΣ. κλήθηκαν να απαντήσουν σε πολλές ερωτήσεις των μαθητών σχετικά με τους κινδύνους του διαδικτύου.

Αθλητικές διακρίσεις και ενδιαφέρουσες επισκέψεις/ενημερώσεις σε ΓΕΛ & ΕΠΑΛ