Στο European Youth Week, οι περυσινοί νικητές του διαγωνισμού Eurostat
22. 04. 2024

Την εναρκτήρια εκδήλωση του European Youth Week 2024 στις Βρυξέλλες παρακολούθησαν οι Δημήτρης Παρούτης και Άρης Καλαϊτζίδης, οι οποίοι είχαν κατακτήσει πέρυσι την πρώτη θέση στον 6ο Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Στατιστικής. Τους συνόδευσε η καθηγήτρια του Γυμνασίου Χασιώτη Όλγα Γρηγοριάδου, επιβλέπουσα της ομάδας.

Ο τίτλος της φετινής εκδήλωσης ήταν “Voice your vision” με θέμα τη Δημοκρατία και τις Ευρωπαϊκές Εκλογές καθώς σε λίγο καιρό οι νέοι όλης της Ευρώπης θα κληθούν να ψηφίσουν. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να κάτσουν στα έδρανα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, όπου νέοι από όλοι την Ευρώπη παρακολούθησαν τις ενδιαφέρουσες ομιλίες και έπειτα συζήτησαν θέματα της επιλογής τους και αντάλλαξαν απόψεις.