Την 6η θέση στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Στατιστικής απέσπασε η ομάδα του Γυμνασίου Χασιώτη
09. 06. 2021

Έχουσα κατακτήσει την κορυφή στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής και ξεπερνώντας πολλά εμπόδια, η ομάδα των μαθητών της Α’ τάξης του Γυμνασίου Χασιώτη απέσπασε την έκτη θέση στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Στατιστικής!

Αποτελούνταν από τον Πολύκαρπο-Άρη Καλαϊτζίδη, τον Δημήτρη Παρούτη και τη Μαρία-Αναστασία Τρεύλα και υπό την καθοδήγηση και προετοιμασία της καθηγήτριας Μαθηματικών του Γυμνασίου, Όλγας Γρηγοριάδου, ξεχώρισε για την ποιότητα της εργασίας της, τη συνέπεια, τη δημιουργικότητα και τη συνεργατικότητά της. Να σημειωθεί ότι στο διαγωνισμό συμμετείχαν 30 ομάδες από 15 χώρες.

«Η χαρά και η ικανοποίησή μας είναι μεγάλη. Ήμασταν η μοναδική ομάδα στο διαγωνισμό με μαθητές της Α’ τάξης. Ξεπεράσαμε πολλά εμπόδια, όπως της πανδημίας. Όμως, μάθαμε να συνεργαζόμαστε, να νιώσουμε ομάδα και με την πολύτιμη βοήθεια του σχολείου και των συμμαθητών μας, να πάρουμε μία υψηλή θέση. Στοχεύουμε ακόμη ψηλότερα για τον διαγωνισμό της επόμενης χρονιάς», είπαν οι τρεις μαθητές.